loading...

دنیای تکنولوژی ودانش آریا

/* /*]]>*/ /* /*]]>*/ در شبکه موبایل اولین بخشی که مستقیما با گوشی موبایل در ارتباط است به لفظ عوام آنتن موبایل و به تعبیر تخصصی BTS که مخفف Base Tranceiver Station است،


در شبکه موبایل اولین بخشی که مستقیما با گوشی موبایل در ارتباط است به لفظ عوام آنتن موبایل و به تعبیر تخصصی BTS که مخفف Base Tranceiver Station است، می باشد .

در حقیقت BTS همان فرستنده و گیرنده های کوچکی هستند که در نقاط مختلف شهر نصب می شوند و به کمک انها مشترکین آنتن دهی می شوند.برای داشتن یک لینک باید فرستنده ی BTS را هم فرکانس با گیرنده ی گوشی و گیرنده ی BTS را هم فرکانس با فرستندهی گوشی تنظیم کرد.به فرستنده TX و به گیرنده RX می گوییم.

هدف از راه اندازی ایستگاههای بی تی اس دو مورد است:

1.
تامین پوشش رادیوپی(بیشتر در جاده ها و یا نقاطی که سیگنال ضعیف هست)

2.
تامین نیاز های ترافیکی

برد هرآنتن در مناطق صاف و کاملا هموار حداکثر حدود 30 تا 35 کیلومتر می باشد ولی برد مفید 20 کیلومتر است.

زمانی که سیگنال رسیده از ایستگاه مقابل از سیگنال دریافتی ار سیگنال پشت سر قوی تر باشه قسمت گیرنده موبایل شما بروی فرکانس سیگنال قوی تر یا قوی ترین(در حالتی که از چند ایستگاه سیگنال دریافت می شه مثل داخل شهر ها) سوئیچ خواهد کرد به این عمل handover می گویند و در چند نانو ثانیه رخ می دهد و برای انسان قابل تشخیص نیست.

هر سلول 3 سکتور دارد که در هر سکتور حداکثر چهار TRX فعال می شود به ازای هر TRX هشت مشترک می توانند همزمان صحبت کنند پس هر ایستگاه حداکثر 96 مشترک را برای مکالمه پشتیبانی می کند.

TRX
مخفف transciever یعنی مجموع فرستنده و گیرنده میباشد. (transmitter & receiver) و به واحدی اطلاق میشود که وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات را به عهده دارد.

البته بعضی TRX ها شامل کانالهایی برای ارسال اطلاعات عمومی به مشترکین و یا حمل اطلاعات سیگنالینگی می باشد.

سلولها به صورت شش وجهی های منتظم هستند تا بتوانند تمام نقاط را آنتن دهی کنند.

به دلیل اینکه هر BTS دارای چند TRX می باشد و ممکن است در محدودهی آنتن دهی یکدیگر قرار بگیرند جهت جلوگیری از تداخل هر TRX را را روی یک فرکانس تنظیم می کنند به طوری که هیچگاه دو TRX در یک BTS و یا دو TRX از دو BTS مجاور با یکدیگر هم فرکانس نمی شوند.به همین دلیل نیاز است که تعداد زیادی فرکانس دراختیار داشته باشیم.به این تقسیم فرکانس FDMA گوییم.بدین صورت که در باند GSM دو دسته فرکانس ایجاد می شود.یک دسته فرکانس برای ارسال BTS به گوشی به نام DOWN LINK و یک دسته فرکانسهای دریافت BTS از گوشی به نام UP LINK.

تجهیزات بی تی اس در ایران توسط دو شرکت نوکیا و زیمنس تامین می شود.شرکت زبمنس تجهیزات خود را بصورت نصب شده بر روی یونیت بی تی اس قرار میدهد ولی نوکیا بصورت جداگانه.

یونیت بی تی اس به دو صورت Indoo و outdoor وحود دارد که indoor باید درون کانکس قرار گیرد که البته به دلیل تولید گرمای زیاد تجهیزات حتما باید از کولر استفاده گردد.در نوع outdoor که بصورت ضد آب میباشد امکان قرارگیری دز فضای آزاد وجود دارد.لازم به ذکر است که کلیه تجهیزات بی تی اس باید توسط چاه ارت گراند شوند.

سیر تکاملی بی تی اس های شرکت نوکیا

1-2G (
سنگین-مشکل کابل کشی)

2-INTRA TALK (
داس)

3-TALK FAMILY (
تحت ویندوز)

4-ULTRA SITE (
تنظیم خودکار تجهیزات)

که آخرین گزینه در حال حاضر در ایران استفاده می شود

قوانین خوشه بندی BTSها:

1-
فرکانس داخل هر سکتور بایستی با یکدیگر 3 فرکانس اختلاف داشته باشند.

2-
فرکانسهای سکتورهای مجاور داخل یک سلول بایستی با هم 2 فرکانس اختلاف داشته باشند.

3-
فرکانسهای سلولهای مجاور بایستی با یکدیگر یک اختلاف داشته باشند.

در شبکه GSM 124 عدد کانال یا فرکانس وجود دارد که با رعایت کردن نکات بالا از تداخل جلوگیری می شود.

فرکانس دهی به سلولها(BTS ) به دو روش دستی(BBH) و اتوماتیک (SFH)تقسیم میشود که در روش دستی مشکل همسایگی و تداخل زیاد است و در روش اتوماتیک که توسط نرم افزار انجام میشود این مشکل خیلی کمتر است.

سکتورهای GSM1800 کوچکتر و نازکتر از GSM 900 میباشد ولی یونیت BTS آن از نظر ظاهر یکی می باشند.

همچنین سکتورهای BTS در دو نوع X-POL و V-POL وجود دارد که اولی در شهر استفاده میشود (به دلیل قابلیت حذف انعکاس موانع) و دومی در جاده ها استفاده می شود(به دلیل قابلیت حذف انعکاس سطح جاده).